Pořizujeme si morče
Pořizujeme si morče
Já sama jsem dostala své první morče jako dítě. Bydleli jsme na vesnici a tam prakticky každý nějaké to zvířectvo doma choval. Bylo mi tak 8 a nebo děvět let. Tehdy přišel můj otec domů a položil mi otázku zda bych chtěla morče. Neměla jsem vůbec ponětí co to morče je a jak vypadá a tak následovala spousta dotazů, kterými jsem přímo bombardovala svého otce. Ten mi řekl, že morče je něco jako králíček, ale ne tak veliký a nejlepší, že bude, když si ho zajdu prohlédnout k jedněm lidem z vesnice, že mají mladé, které prodávají. Dal mi 20Kč s tím, že pokud se mi bude líbit tak ať jim morčátko zaplatím a potom, že si ho mohu dát ke králíkům. Tak jsem tedy vyrazila zjistit co to takové MORČE je. Nikdy nezapomenu na chvíli kdy jsem toho tvorečka prvně spatřila. Od prvního okamžiku jsem byla úplně okouzlená a vybrala jsem si hladkosrstého tříbarevného samečka - Ferdu. Byl to fantastický kamarád a já s ním zažila spoustu radosti a legrace po několik let.
Morčátka nejsou agresivní a jsou opravdu vhodnými společníky pro děti. Dožívají se 8 - 10 let a tak i zde by si lidé měli rozmyslet jeho pořízení a vždy si položit několik základních otázek:
1. Není někdo z rodiny alergický na zvířecí srst či prach ze zvířecí srsti?
2. Budu ochotný věnovat morčeti svůj čas ( čistit klec, krmit jej, poskytnout mu společnost.... )
3. Jsmem schopen mu zajistit patřičné bydlení, krmení a případné náklady na veterinární ošetření?
4. Mám morče kam umístit, když pojedu na dovolenou a nebo jsem nucen jít do nemocnice?
5. Jsou v domácnosti další zvířata, se kterými se nemusí snášet?
6. Zvažte zda si pořídíte párek morčátek ( párek bude mít mladé - budete mít na mláďata odběr? budete mít možnost párek rozdělit ( i samička potřebuje odpočinek mezi březostmi )?
No a pokud zjistíte, že Vás žádná s takových ani podobných otázek nemůže zaskočit o to lepší pocit můžete mít při pořízení toho svého morčátka.
Rady pro kupujícího:
1. Lepší je koupit mládě či mladé zvíře ( mělo by být 5 - 6 týdnů staré )
2. Prohlédněte si zda morčeti nevypadává srst, nemá holá místa bez srsti, matnou srst, stroupky, slepenou srst okolo řitního otvoru ( mohlo by mít průjem ), zarudlé oči, výtok z nosu, nečistotu na uších - to by svědčilo o nemoci
3. Nechte si ukázat zoubky morčete, protože by mohli být špatně rostlé
4. Pokud nechcete mít mladé, nekupujte párek, ale raději dvě samičky. Soužití dvou samiček bývá bezproblémové. Dva samečci spolu zase v dospělosti mohou bojovat.
Co musíme pro morče zajistit
Morčeti musíme v prvním případě zajistit vhodné obydlí. Takovým vhodným obydlím je kovová klec s umělohmotným dnem a snímatelnou vrchní částí. Klec by měla mít minimální rozměr: 68 x 36 x 35 cm a dno by mělo být hluboké 10 - 15 cm. Pro dvě morčata musí být ovšem klec větší a to o minimálních rozměrech 80 x 80 x 45 cm. Ideálnější je v tomto případě klec o rozměrech 100 x 40 x 35 cm.
Dalším vhodným obydlím je umělohmotná vanička. Tuto možnost chovu volí větší množství chovatelů. Má své klady, ale i zápory. Klady: snadno se čistí, podestýlka nevypadává a pořizovací cena je menší než-li u klece. Zápory: jesličky a pítko se hůře upevňují, morčátko nevidí co se kolem něho děje.
Má rada: vybudujte morčeti bydlení dle svých vlastních představ....................
Nevhodným obydlím jsou papírové krabice, které se nasáknou močí a také morčata je okoušou.
Potřebné vybavení do obydlí
- domeček na spaní - ze dřeva ( upřednostňuji ) a nebo z umělé hmoty ( neuzavřené ), 2 x jesličky ( seno, tráva ), podestýlka - ( kupujte ve specializovaných prodejnách, protože jinak je možnost, že si třeba od truhlářů donesete roztoče ), miska na krmení - z keramiky a nebo porcelánu - nejlépe kónický tvar, pítko - z umělé hmoty a nebo ze skla s kuličkovým ventilkem,
Potřeby na čištění klece
Jelikož se při používání klece na dně a v rozích usadí močovina, která šíří nepříjemný zápach je zapotřebí si pořídit:
- špachtli, kartáč, kyselinu citrónovou nebo ocet ( na rozpuštění močoviny )
Potřeby pro péči o srst
Každé morče by si na péči o srst mělo zvyknout již od mláděte. Česáním se i upevňujete kontakt mezi morčetem a člověkem.
dlouhosrsté morče: u tohoto typu morčete je každodenní péče o srst nutná. Délka srsti může dosáhnout až 20 cm. Jinak by se srst u morčete slepila a zplstnatěla.
- hřeben s dlouhými hroty na pročesání, měkký kartáč, kterým docílíme lesku srsti
hladkosrsté morče: u tohoto typu morčete je péče o srst nutná jen v období línání a to proto, aby se odstranila odumřelá srst.
- středně hrubý kartáč
rozetové morče: u tohoto typu morčete je péče o srst nutná též jen v období línání
- hřeben s dlouhými hroty, středněhrubý kartáč
Potřeby pro péči o drápky
Pokud si morče neopotřebuje drápky přirozeně tak je nutné, abychom mu drápky pravidelně zastřihávali a nebo mu je nechali zastřihnout a to u veterináře a nebo v prodejně zverimexu. Drápky nesmíme zastřihnou příliš krátce, protože by to bylo pro morče bolestivé.
- kleštičky na zastřihávání drápků