Nemocné morčátko
Nemocné morčátko
Bohužel i u dobře opečovávaného morčátka se může stát, že nám onemocní. Každý dobrý chovatel či majitel by měl u svého morčátka zpozorovat změny v jeho chování: apatie - možnost infekce, znečištěný řitní otvor výkaly - průjem, škrábání se v srsti - parazité, kožní plísně, holá místa bez srsti - kožní plíseň nedostatek něktrých živin v potravě, slinění - špatně rostlé zuby, virová infekce, dlouhé hlodáky, kýchání - virová infekce, zrychlený dech - úžeh, úpal, kulhání - nádory na tlapkách, zácpa - virová infekce, zánět močového měchýře a nebo ledvin, odmítání potravy - dlouhé hlodáky, špatně rostlé zuby...., které svědčí o tom, že nám morčátko onemocnělo. Vaší povinností je, aby jste morčátku zajistili pomoc. Pokud ji nejste schopni poskytnout sami tak se nesnažte nahradit veterináře a raději navštivte veterinární ordinaci.
Nejčastější příčiny onemocnění
- průvan, prudké změny teplot, špatná či jednostrannástrava, špinavá, vlhká podestýlka, nedostatek pohybu
Pomoc při lehkých formách onemocnění jako je:
lehký průjem - dávejte morčeti strouhanou mrkev a nebo jablko a k pití heřmánkový čaj ( může být i fenyklový ). Pokud do dvou dnů průjem neustane tak musíte k veterináři. Ostatně pokud trpí morčátko při průjmu i nechutenstvím tak musíte veterináře navštívit ihned!
lehká zácpa - morčátku musíte zajistit přísun tekutin ( mělo by hodně pít ) a pohyb. Jako lék mu podejte lžičku olivového oleje, když se morčátku do jednoho dne neuleví tak musíte navštívit veterináře.
přehřátí - pokod spozorujete, že morče prudce dýchá, pobíhá z místa na místo a chvěje se tak se jedná určitě o přehřátí organismu. Morčátko musíte urychleně přenést do stínu, dát mu pít vlažnou vodu. Nožičky mu pomaličku namáčejte do chladné, ale NE STUDENÉ vody. Okolo tělíčka mu dávejte chladivé obklady a na morčátko mluvte a hlaďte jej, aby se uklidnilo.
Podávání léků
Léky v tekuté formě podáte za pomoci injekční stříkačky bez jehly a nebo pomocí pipety či kapátka. Morčátko si podržte rukou za hřbet. Ruka mezi palcem a prsty objímá zvířátko za hlavičkou a pod předními tlapkami. Injekční stříkačku, pipetu či kapátko dejte stranou za hlodáky a lék mu pomaličku vstříkněte do tlamičky.
Pokud se jedná o parazity či plísně tak se dají léky nanést na postižená místa za pomoci vatových tyčinek.